10 podstawowych zasad bezpiecznej pracy z maszynami i urządzeniami produkcyjnym

Bezpieczeństwo maszyn to bardzo szeroki temat i obejmuje cały szereg aspektów, takich jak zasady bezpiecznej pracy, normy czy przepisy lokalne oparte na lokalnych warunkach i specyfice miejsca pracy, ale także np. stosowane technologie i procedury pracy. Bezpieczeństwo podczas pracy z maszynami należy zatem zawsze ustalać indywidualnie w zależności od tych aspektów. Ten artykuł to tylko wybór 10 najważniejszych ogólnych zasad bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń.

Treść artykułu:

Maszynę eksploatować tylko wtedy, gdy wszystkie elementy ochronne są prawidłowo zamontowane!

Istnieją zasady i przepisy regulujące bezpieczeństwo każdej maszyny, w tym instalację odpowiednich osłon. Operator maszyny, zwykle właściciel firmy, jest odpowiedzialny za zapewnienie, aby wszyscy pracownicy pracowali w bezpiecznym środowisku i robili to w bezpieczny sposób.

Operatorzy maszyn powinni być w stanie rozpoznać wymagany sprzęt ochronny maszyny i powinni być świadomi zagrożeń związanych z tą pracą. Dlatego konieczne jest doskonałe przeszkolenie ich w zakresie zasad i pułapek bezpieczeństwa podczas pracy z maszyną lub urządzeniem. Szkolenie BHP powinno obejmować w szczególności zapoznanie się z ogólnymi przepisami prawnymi i innymi, wykazem wszystkich znanych zagrożeń oraz prawidłowym użytkowaniem sprzętu ochronnego (instalacja, ustawienie, uruchomienie itp.).

Nigdy nie usuwaj urządzeń ochronnych maszyny ani nie próbuj ich omijać!

Bez wątpienia jedną z najniebezpieczniejszych rzeczy związanych z pracą z maszynami jest usuwanie lub wyłączanie ich osłon i urządzeń w inny sposób. Mają chronić ludzi przed wypadkami przy pracy, więc po co pozbywać się ich funkcji? Takie zachowanie może być niezwykle niebezpieczne i musi być niepożądane w każdej firmie. Nie pozwól, aby stało się to z Twoją firmą.

Nigdy nie używaj maszyny z nieautoryzowanymi lub uszkodzonymi elementami ochronnymi!

Maszyny nie powinny być obsługiwane z urządzeniami ochronnymi i osłonami zainstalowanymi w sposób niezgodny z wymaganiami. Innymi słowy, maszyna musi być wyposażona w autoryzowane urządzenie ochronne, spełniające wymogi bezpieczeństwa, a nie w element domowej roboty lub w inny sposób nieprofesjonalnie zmodyfikowany. Może wtedy stać się jeszcze bardziej niebezpieczny.

To samo dotyczy uszkodzonych osłon i innych zabezpieczeń maszyn. Pod żadnym pozorem nie pracuj z taką maszyną, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne. Natychmiast zatrzymaj maszynę i poinformuj przełożonego zmiany lub innego odpowiedzialnego kierownika. Dopiero po rozwiązaniu wszystkich problemów można wznowić pracę maszyny.

Natychmiast zgłaszaj wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem maszyny!

Jeśli operator maszyny wykryje jakikolwiek problem z bezpieczeństwem lub być może nowe zagrożenie bezpieczeństwa, musi bez zbędnej zwłoki powiadomić swojego przełożonego. Nigdy nie powinno się zdarzyć, że operator próbuje rozwiązać problem na swój sposób lub go ukrywa. Takie zachowanie może zagrażać życiu.

Smaruj części maszyny bez zdejmowania osłony ochronnej!

Wiele maszyn jest dostępnych dla celów smarowania bez konieczności zdejmowania osłon przez zbiorniki oleju, które mogą być umieszczone na zewnątrz osłony. Jeżeli dostęp nie jest możliwy przy założonych elementach ochronnych, należy najpierw wyłączyć maszynę i zabezpieczyć ją przed ponownym uruchomieniem, a dopiero potem zdjąć osłony ochronne i nasmarować części maszyny.

Nie zdejmuj elementów ochronnych, dopóki maszyna nie zostanie wyłączona i zabezpieczona!

Jeśli elementy ochronne maszyny mają być usunięte w celu konserwacji lub naprawy, należy to zawsze robić po wyłączeniu maszyny i zabezpieczeniu, aby w żadnym wypadku nie można jej było włączyć ponownie, spontanicznie lub przypadkowo! Ta zasada dotyczy wszystkich konserwacji maszyn, zarówno planowanych, jak i reaktywnych.

Unikaj tworzenia nowych zagrożeń bezpieczeństwa!

Nie pozwól, aby Twoje miejsce pracy tworzyło przestrzeń dla nowych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak niebezpieczeństwo ściśnięcia, ściągnięcia, wciągnięcia, zwinięcia lub wpadnięcia na ruchome części maszyny.

Niebezpieczne punkty zaciskania znajdują się zwykle wokół różnych typów zespołów rolek i przekładni, sprzęgieł, kół zamachowych, wrzecion i bębnów napędowych. Złącza, ich końce i wypukłe krzywizny na przenośnikach taśmowych stwarzają zagrożenie przytrzaśnięcia oraz ich położenie w pobliżu płyt przykrywających i lejów.

Każdy przedmiot, jeśli celowo lub nieumyślnie zostanie wrzucony do maszyny, może utworzyć nowy punkt zaciskania. Możliwe, że dojdzie do uszkodzenia sprzętu i obrażeń operatora.

Zawsze noś PPE i nie noś biżuterii ani luźnej odzieży!

Punktem uszczypnięcia może być dowolny punkt, w którym ciało osoby lub część jej ciała może zostać pochwycona przez maszynę. Punkt zaciskania występuje nie tylko w ruchomych częściach maszyny, ale także między ruchomymi i nieruchomymi (stałymi) częściami. Punkt uszczypnięcia reprezentuje niezwykle niebezpieczną sytuację – np. wciągnięcie, zwinięcie, uszczypnięcie lub uszczypnięcie i zmiażdżenie. W przypadku maszyn i urządzeń ryzyko to jest uważane za jedno z największych, dlatego bardzo ważne jest ustalenie surowych wymagań bezpieczeństwa i domaganie się ich 100% spełnienia.

Innym poważnym zagrożeniem podczas pracy z maszynami jest luźna odzież, długie włosy lub zawieszona biżuteria. Przedmioty te mogą zostać pochwycone przez ruchome części maszyny i spowodować dodatkowe zagrożenie bezpieczeństwa – obrażenia przy pracy, a nawet śmierć. W miejscu pracy pracownicy powinni nosić wymagane środki ochrony osobistej ( ŚOI ), takie jak maski na twarz, rękawice, okulary, fartuchy, buty i czapki.

Nigdy nie opuszczaj maszyny, dopóki wszystkie jej części nie przestaną się poruszać!

Podczas szkolenia BHP ważne jest, aby wyjaśnić operatorom maszyn, że nawet jeśli maszyna jest wyłączona, znajdują się w niej części, które nadal mogą się poruszać i powodować obrażenia. Jeśli wyłączysz maszynę, pamiętaj, że rzeczy takie jak wentylatory, elementy chłodzące, rolki, koła zębate i części obrotowe mogą się jeszcze przez jakiś czas poruszać i mogą być punktami zaciskania. Dlatego żadna maszyna nie powinna być pozostawiona bez nadzoru, dopóki wszystkie jej części nie zatrzymają się całkowicie.

Zadaj swojemu przełożonemu pytania lub wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa maszyny lub pracy z funkcjami bezpieczeństwa

Operatorzy maszyn, którzy mają jakiekolwiek obawy dotyczące bezpieczeństwa lub pytania dotyczące bezpiecznej obsługi, powinni niezwłocznie zająć się tymi kwestiami z kierownictwem lub osobą odpowiedzialną. Pracodawca ma między innymi obowiązek zapoznać wszystkich swoich pracowników z zagrożeniami występującymi w miejscu pracy oraz przekazać im prawidłowe informacje i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy.